SGM2019-1.2YN5G/TR Low Power Low Dropout RF-Linear Regulator IC
Wisdtech Technology Co.,Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SGMICRO
Model Number : SGM2019-1.2YN5G/TR
Place of Origin : CHN
MOQ : 1pcs
Price : Email us for details
Payment Terms : Paypal,TT,Western Union
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 1day
Packaging Details : Reel
Date Code : Newest code
Shipping by : DHL/UPS/Fedex
Condition : New*Original
Warranty : 365days
Lead free : Rohs Compliant
Lead times : Immediately Shipment
Package : SOT-23-5
Mounting Style : SMD/SMT
Contact Now
SGM2019-1.2YN5G/TR Low Power Low Dropout RF-Linear Regulators
Manufacturer: SGMICRO
Product Category: RF linear regulator
RoHS: Details
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: SOT-23-5
Packaging: Standard
Brand: SGMICRO
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: RF linear regulator
Subcategory: RF linear regulator
Unit Weight: -oz
VOUT(V) 1.2, 1.5, 1.8, 2.5, 2.6, 2.8, 2.85, 3.0, 3.3, Adj
VIN(Min)(V) 2.5
VIN(Max)(V) 5.5
IOUT(mA) 300
Iq(μA) 100
Dropout Voltage(mV) 270
Output Voltage Noise(μVRMS) 30
PSRR(dB) 74
Description
The SGM2019 is a low power and low dropout voltage RF linear regulator. It is capable of supplying 300mA
output current with typical dropout voltage of only 270mV. The operating input voltage range is from 2.5V to
5.5V. The fixed output voltage range is from 1.2V to 3.3V and the adjustable output voltage range is from
1.2V to 5.0V.
The SGM2019 is available in Green SC70-5 and SOT-23-5 packages. It operates over an operating
temperature range of -40℃ to +85℃.
Features
• Operating Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
• Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V
• Adjustable Output Voltage Range: 1.2V to 5.0V
• Output Voltage Accuracy: ±2.5% at +25℃
• Low Output Noise: 30μVRMS (TYP)
• Low Dropout Voltage: 270mV (TYP) at 300mA
• High PSRR: 74dB (TYP) at 1kHz
• Shutdown Current: 0.01μA (TYP)
• Thermal Shutdown Protection
• Output Current Limit
• -40℃ to +85℃ Operating Temperature Range